Porady i ciekawostki

Jak zaprojektować strefę wypoczynkową w salonie?

Z

Sofa z szezlongiem

Salon w każdym domu stanowi kluczowe miejsce, w którym wszyscy domownicy mogą spędzić wspólnie czas i spokojnie odpocząć po całym dniu pracy lub nauki. W związku z tym niezwykle ważne jest, aby w salonie urządzić praktyczną i estetyczną strefę wypoczynkową. Od czego zacząć projektowanie tego wnętrza?

Podstawa wypoczynku – wygodne meble

Pełnię relaksu podczas spotkań z rodziną czy wieczornego seansu filmowego w salonie zapewni dobrze skomponowany komplet wypoczynkowy. Dobór mebli będzie zależał przede wszystkim od wielkości urządzanego pomieszczenia, a także od stylu, w którym ma być utrzymany. Wybór jest ogromny – można zdecydować się min. na klasyczną kanapę 3 osobową i kupić do kompletu nowoczesne fotele albo postawić na praktyczne i niebanalne rozwiązanie, jakim okaże się sofa z szezlongiem.

W niewielkich wnętrzach lepszym wyborem będzie standardowe ustawienie mebli wypoczynkowych przy ścianach, aby wnętrze wydawało się bardziej przestronne. Wygodną opcją jest zastosowanie narożników z funkcją spania. Pozwalają one wypocząć jednocześnie kilku osobom, a dzięki możliwości rozłożenia siedzenia świetnie sprawdzą się też jako łóżko. W związku z tym są idealnym pomysłem dla niewielkich mieszkań, gdzie nie ma możliwości wygospodarowania osobnego pokoju na sypialnię.

Salony o dużej powierzchni charakteryzują się większymi możliwościami urządzenia strefy wypoczynkowej. Meble, np. kanapy 3 osobowe można postawić pod ścianami lub podzielić nimi salon na część jadalnianą i strefę relaksu. Kanapy warto uzupełnić o dodatkowe nowoczesne fotele, które nie tylko będą służyć wypoczynkowi, lecz także będą dekoracją salonu.  

Przytulna atmosfera

Najlepiej odpoczywa się w miejscach, w których czuje się domowy, przytulny klimat. Uzyskanie takiego efektu w salonie jest możliwe dzięki doborowi miękkich, przyjemnych w dotyku obić mebli, a także naturalnych tkanin i dodatków. Świetnym pomysłem okaże się położenie na sofie lub kanapie poduszek dopasowanych stylistycznie do wnętrza albo rozłożenie dekoracyjnego koca na narożniku z funkcją spania.

Stworzenie strefy wypoczynkowej w domowym salonie nie jest wcale trudne. Należy jedynie pamiętać o elementach odpowiadających za komfort, takich jak wygodne meble wypoczynkowe, i tych tworzących ciepłą atmosferę.