Porady i ciekawostki

Sofa do mieszkania – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Sofa do malego mieszkania

Mała sofa rozkładana do małego mieszkania.

Mała sofa rozkładana , którą wybierzemy do małego mieszkania, nie tylko musi być niezwykle funkcjonalnym meblem, lecz także nie może przytłaczać wnętrza. Przez ograniczoną przestrzeń nie powinna zajmować zbyt wiele miejsca – nie może być zbyt masywna ani zbyt duża. Jak w takim razie wybrać najlepszą sofę dla małego mieszkania?

Najlepsza kanapa do małego mieszkania – czyli jaka?

Z racji ograniczonej przestrzeni w małym mieszkaniu żaden mebel nie powinien być za duży, a wszystkie, nawet najmniejsze szczegóły powinny ze sobą współgrać i tworzyć całość. Jak powinna wyglądać idealna sofa do takiego mieszkania? Jakie powinna posiadać cechy? Jak połączyć funkcjonalność z wygodą?

Jednym z najważniejszych czynników, na który należy zwrócić uwagę, jest oczywiście rozmiar. Najlepszą opcją będą zdecydowanie rozkładane sofy dwuosobowe. Tego typu sofa sprawdzi się świetnie zarówno podczas wypoczynku przed telewizorem, jak i podczas snu nocnego.

Równie ważnym elementem, o którym nie możemy zapomnieć, jest kształt kanapy. Masywne kanapy bez nóżek mocno przytłoczą małą przestrzeń, dlatego zaleca się, aby do małych mieszkań wybierać sofy o delikatnych kształtach i proporcjach, najlepiej z nóżkami, które wysmuklą i podniosą mebel. Oparcie kanapy powinno być wyprofilowane i odpowiednio miękkie, a siedzisko niezbyt głębokie ani zbyt płytkie, aby kanapa była wygodna i odciążała kręgosłup.

W mniejszych mieszkaniach najlepiej prezentować będą się sofy o neutralnych barwach – białych, beżowych czy szarych, które nie zdominują zbytnio małej przestrzeni. Uniwersalne kolory powiększą optycznie przestrzeń, a dodatkowo sprawią, że mebel wyda się dużo lżejszy.

Jako iż sofa to element mieszkania odgrywający główną rolę w czasie wypoczynku, materiał, z którego zostało wykonane jej obicie jest kolejnym ważnym czynnikiem, o którym trzeba pamiętać. Powinien być miły w dotyku i przyjemny dla oka, wytrzymały, w miarę możliwości odporny na plamy i łatwy w czyszczeniu – aby mebel służył nam przez wiele lat.

Funkcja spania to element sofy, na który powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, kiedy mamy zbyt mało miejsca, aby wstawić łóżko, bądź dodatkowe meble do spania dla gości. Rozkładana sofa dwuosobowa z pojemnikiem na pościel (który możemy wykorzystać jako rodzaj schowka – niekoniecznie właśnie na pościel i poduszki) będzie zdecydowanie jednym z bardziej funkcjonalnych zakupów do małego mieszkania.

Sofa modułowa

Ciekawym rozwiązaniem będą także kanapy modułowe składające się z kilku mniejszych części, które można dowolnie zestawiać i łączyć według swoich potrzeb i upodobań. Beżowa czy szara sofa modułowa to uniwersalny mebel, który doskonale wpasuje się w wystrój każdego małego mieszkania. Dzięki modułom będzie funkcjonalna, a jej neutralny kolor powiększy optycznie salon. Jak więc wybrać odpowiednią sofę do małego mieszkania? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jej funkcjonalność, wielkość oraz kształt. Trzymać się neutralnych, stonowanych kolorów oraz wybierać sofy z pojemnikiem na pościel, który dostarczy nam więcej miejsca do przechowywania, którego często brakuje na małej przestrzeni. Starajmy się połączyć wygodę z funkcjonalnością i delikatnym wyglądem.