Porady i ciekawostki

Sofa w stylu loftowym – czym się wyróżnia?

duża sofa nowoczesna

Sofa loftowa – zapraszamy do Janek.

Wybór idealnej kanapy często spędza sen z powiek. Z jednej strony musi ona spełniać wizję domowników pod względem wizualnym, a z drugiej musi być wygodna. Jedno nie wyklucza drugiego!

Styl loftowy – czym się charakteryzuje?

Styl ten nawiązuje do lat 60. ubiegłego wieku. Nawiązuje do kryzysu i zamknięcia wielu fabryk, którymi po pewnym czasie zainteresowali się artyści i zmienili hale produkcyjne w swoje pracownie i mieszkania. W związku z tym styl loftowy charakteryzuje się przestronnością, otwartą przestrzenią. To zwykle wysokie i szerokie wnętrze z dużymi oknami, które dodatkowo potęgują to wrażenie. Drzwi i ścianki działowe są ograniczone do minimum, a poszczególne strefy w zasadzie nie są wyznaczone. Wnętrza są proste, minimalistyczne i surowe. Ściany często betonowe, ceglane, a na nich rury czy widoczne przewody wentylacyjne.

Jak dobrać sofę do stylu loftowego?

Każdy mebel w tym wnętrzu musi pasować do jego klimatu. Nie ma tutaj miejsca na świecące, czerwone sofy ze złotymi elementami. Najczęściej, ze względów estetycznych i praktycznych, do takich wnętrz wybierana jest sofa 3-osobowa rozkładana. Jej wygląd powinien przypominać tę, która znajduje się w warsztacie lub hali produkcyjnej – duża przestrzeń do siedzenia i niewiele elementów dekoracyjnych. Zwykle poduchy ograniczone są tylko do tych, które znajdowały się w komplecie. Istotne są również poręcze sofy. Idealnie, jeśli na dwóch końcach wypoczynku będą po prostu metalowe podłokietniki. Jeśli znalezienie takiej kanapy będzie zbyt trudne – boki muszą być przede wszystkim minimalistyczne i bez zbędnych zdobień czy obszyć.

Wybór materiałów, wzorów i kolorów kanap w stylu loftowym jest ogromny. Niekiedy przy konkretnych modelach można zamówić inny rodzaj tkaniny. Warto zwrócić na to uwagę i wybrać taki, który będzie trwały i łatwy w codziennym utzrymaniu.

Kanapa w stylu loftowym czy sofa loftowa w małym mieszkaniu

Choć styl loftowy kojarzy się głównie z wielkim metrażem, w małym mieszkaniu czy kamienicy również możemy go stworzyć. Wystarczy połączyć przestrzeń i nie wydzielać osobno sypialni i pokoju dziennego. Umożliwi to kanapa 2 osobowa rozkładana. Dzięki niej w ciągu dnia stworzymy salon i przestrzeń przeznaczoną do pracy, a wieczorem po rozłożeniu wygodne miejsce na relaks i odpoczynek. Taki wypoczynek musi być wygodny i wykonany z dobrej jakości materiału. Warto znaleźć naturalne, oddychające tkaniny, np. len. Przestrzeń wokół kanapy wypełni stolik kawowy, który w nocy spełni funkcje szafki nocnej.

Jakie dodatki wybrać, a jakich unikać do sofy w stylu loftowym?

Wszystkie dodatki należy dobrze przemyśleć, ponieważ zbyt duża ich ilość może przytłoczyć wnętrze i zepsuć jego minimalistyczny klimat. Zamiast poduszek, koców i ozdób, warto postawić na lampę, która stanie obok kanapy. Zachowana w minimalistycznym stylu, metalowa i surowa pokreśli charakter nie tylko wnętrza, ale również wypoczynku.