Porady i ciekawostki

Twardość narożnika rozkładanego – od czego zależy?

narożnik rozkładany

Narożnik rozkładany  to mebel przeznaczony do relaksu i spania, na którym spędzamy bardzo dużo czas. Musi być wygodny, a jedną z najważniejszych cech komfortu jest jego twardość. Co na nią wpływa?

Budowa mebla

Każda część narożnika rozkładanego  (siedzisko, oparcie) są zbudowane inaczej. Nowoczesny narożnik z funkcją spania zazwyczaj nie wykorzystuje oparcia jako powierzchni do snu, dlatego budowa poszczególnych elementów różni się od siebie. Ponadto, poszczególne części pełnią odmienne inne funkcje.

Siedziska najczęściej posiadają sprężyny, na których znajduje się warstwa pianki tapicerskiej. Ma ona w różne właściwości, może być bardziej lub mniej gęsta. Jednak siedzisko to najbardziej eksploatowany obszar narożnika, a więc jego wypełnienie musi być solidne po to, by nie ulegało odkształceniom i zapewniało najwyższy komfort podczas użytkowania. Oparcie i podłokietniki z reguły trwałości wypełnione są pianką.

Sprężyny a twardość narożnika

Jak już wspomnieliśmy, siedziska zbudowane są ze sprężyn. Montuje się je w rzędach, a końce przybija do drewnianej ramy. Ich twardość można regulować poprzez zastosowanie drutu o różnej grubości, a także odmiennego napięcia. Im cieńszy drut, z którego wykonana została sprężyna, i im mniejsze napięcie, tym kanapa będzie bardziej miękka. Ma to ogromne znaczenie w przypadku narożników rozkładanych, ponieważ użytkownik może dobrać twardość wedle własnych preferencji. Dzięki temu sen jest znacznie przyjemniejszy.

Pianka a twardość narożnika

Pianka tapicerska przede wszystkim podnosi komfort podczas użytkowania. Niektóre rodzaje sprężyn, jak np. faliste, wymagają zastosowania kilku warstw pianek, które różnią się od siebie właściwościami i twardością. Wartość jej określa się w skali T z liczbą określającą jej gęstość. T30 oznacza, że gęstość pianki wynosi 30 kg/m³. Im większa jest gęstość pianki, tym większa jest jej twardość.

To, jaką twardość narożnik rozkładany  – wybierzemy, zależy od indywidualnych preferencji i tego, jaką funkcję będzie on pełnił. Jeżeli ma posłużyć do spania i zapewnić komfortowy sen, lepiej wybrać większą twardość.