Porady i ciekawostki

Wygoda, wielkość, łatwość czyszczenia: czym kierować się podczas wyboru narożnika?

naroznik

Każdy salon powinien być odpowiednim miejscem do odpoczynku dla całej rodziny. Z tego względu powinny się w nim znaleźć wygodna sofa lub komfortowy narożnik. Jednak zakup mebli może być prawdziwym wyzwaniem, dlatego warto wiedzieć czym się kierować przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Duży czy mały?

Pytanie o odpowiednią wielkość mebli w salonie pojawia się najczęściej. Duży, elegancki narożnik może być główną ozdobą salonu i miejscem do wypoczynku po pracy czy szkole. Chociaż zakup okazałego mebla jest kuszący, nie można zapomnieć, że powinien być on dopasowany do wymiarów salonu. Duży mebel na małej przestrzeni będzie utrudniał lub nawet całkowicie blokował przejście, salon przestanie spełniać swoją funkcję, a domownicy będą sfrustrowani. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest dopasowanie wymiarów narożnika do miejsca w salonie, które chcemy na niego przeznaczyć. Obecnie w sklepach znajdują się narożniki różnej wielkości, od tych naprawdę małych, po te całkiem spore, dlatego każdy ma szansę znaleźć coś dla siebie.

Wygoda, czy  może funkcjonalność?

Jako że narożnik należy do mebli wypoczynkowych, powinien być przede wszystkim wygodny. Funkcjonalny, ale zupełnie niekomfortowy mebel nie sprawdzi się w żadnym salonie. Przed zakupem należy zatem wypróbować wiele modeli narożników, sprawdzić ich stopień miękkości, wyprofilowanie oparć czy dodatkowe funkcje, aby mieć pewność, że zakup w 100% spełni nasze oczekiwania. Z kolei jeżeli zależy nam na możliwość spania w salonie doskonale sprawdzi się narożnik rozkładany, który jeśli będzie odpowiednio miękki i wygodny, z powodzeniem zastąpi każde łóżko. Taka dodatkowa funkcja narożnika może być opcją awaryjną na nocleg dla znajomych lub alternatywą dla tradycyjnego łóżka, kiedy nie możemy sobie pozwolić na wyodrębnienie sypialni w mieszkaniu. 

Jak ważna jest łatwość utrzymywania w czystości?

Każdy nowy narożnik pięknie się prezentuje. Dzięki takiemu rozwiązaniu czyszczenie i pielęgnacja narożnika będzie łatwiejsza i mniej czasochłonna, co może być ważne w przypadku osób zapracowanych, posiadających małe dzieci lub zwierzęta. Dlatego jeśli zależy nam na zachowaniu dobrego wyglądu tego mebla przez długie lata, warto wybrać tapicerkę z funkcją łatwego czyszczenia, która nie chłonie plam i jest odporna na działanie środków czyszczących. 

Zakup narożnika to ważna decyzja podczas urządzania salonu i powinna być dobrze przemyślana. Ważna jest nie tylko wielkość i wygoda mebla, ale również dodatkowe funkcje czy łatwość codziennego czyszczenia.