Porady i ciekawostki

Jaką sofę wybrać, gdy w domu są małe dzieci?

Jaka sofe wybrac

Wygodna sofa – standard ?

Pojawienie się dziecka wywraca dotychczasowe życie do góry nogami i doskonale wie o tym każdy rodzic. Dziecko to ogromna radość, ale również wielkie wyzwanie, aby zapewnić mu odpowiednie warunki do prawidłowego rozwoju. Z pojawieniem się nowego członka rodziny wiąże się wiele zmian. Dla rodzin z dziećmi salon przestaje być tylko miejscem do wypoczynku czy spotkań ze znajomymi, a często przeistacza się w bawialnię dla najmłodszych. Z tego względu wybór odpowiednich mebli, a zwłaszcza sofy, jest kluczowy, aby móc bez stresu obserwować szalone zabawy pociech na domowej kanapie.

Wybór odpowiedniego modelu

Rodzinna sofa powinna być odpowiednio duża, aby pomieścić wszystkich domowników. Jednocześnie nie może zdominować pomieszczenia ani utrudniać poruszania się po salonie. Sofa 3-osobowa ma optymalną wielkość i formę, która wpisuje się w wymiary niemal każdego pomieszczenia, sprawdzi się zatem doskonale w domu, w którym są małe dzieci. Z kolei narożnik, chociaż większy i bardziej nowoczesny, wymaga również więcej miejsca.

Mając małe dzieci, powinno się również zwrócić szczególną uwagę na twarde elementy wykończenia sof, o które dziecko mogło by się uderzyć i zrobić sobie krzywdę. Należy unikać drewnianych czy metalowych oparć. Nie warto również wybierać sofy wykończonej małymi elementami jak np. drobne kryształowe guzki, które można łatwo oderwać i połknąć. 

Materiał, który może wiele znieść

wygodna sofa przeznaczona dla rodzin z dziećmi powinna być wykonana z materiału łatwego do utrzymania w czystości i odpornego na powstawanie zabrudzeń, a jednocześnie przyjemnego w dotyku. Plamy z jedzenia nie zawsze można z łatwością usunąć, dlatego materiał powinien należeć do tkanin łatwo czyszczących i odpornych na działanie środków chemicznych. Warto również zaznaczyć, że chociaż jasne kanapy pięknie się prezentują w każdym wnętrzu, to nie należą do łatwych do czyszczenia. Przy małych dzieciach w domu mogą być piękne i zadbane, jednak wymaga to pracy i codziennej pielęgnacji, dlatego jeśli nie możemy sobie na to pozwolić, lepiej wybrać sofę w ciemniejszym kolorze.

Dodatkowe funkcje 

Sofa rozkładana to świetny wybór, nie tylko dla rodzin z dziećmi, ale również w ich przypadku sprawdzi się doskonale. Funkcja spania, pozwala szybko zwiększyć przestrzeń dostępną do zabawy. Zapewnia również miejsce na wygodną drzemkę dla gromadki maluchów, bez konieczności ich przenoszenia i ryzykowania niespodziewanej pobudki. Chociaż to pozornie niewielkie ułatwienie, każdy zmęczony rodzic z pewnością je doceni.

 Należy zwrócić uwagę nie tylko na wygląd mebla, ale przede wszystkim na jego funkcjonalność, aby móc cieszyć się jego pięknym wyglądem przez lata.